Zo svätého mesta prišli rovno do Raja

Autor: Tomáš Repčiak | 1.10.2014 o 20:46 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  438x

Dvoch milých hostí zo srdca Izraela sme dnes privítali na Radnici v Spišskej Novej Vsi. Riaditeľ komunitného centra Giv'at Ze'ev v Jeruzaléme Itsik Lipzin a jeho priateľ Itsik Mezan prišli na Slovensko spoznať históriu a krásy mesta i regiónu. Vzhľadom na známu históriu židovskej komunity a prírodné krásy Spiša zavítali práve do Spišskej Novej Vsi. „Boli sme v Slovenskom raji a s pomocou pani Ruženy Kormošovej sme spoznávali históriu mesta, za čo jej veľmi ďakujeme. Chceli by sme spolupracovať so študentmi vášho mesta. Vzhľadom na moju prácu a pozíciu vieme takúto spoluprácu podporiť,“ hovorí I. Lipzin.  (12 fotiek)


Hostia sa počas návštevy primátora Jána Volného dozvedeli v stručnosti o histórii mesta, zaujímalo ich pôsobenie športových klubov a fungovanie mestskej polície. „Sme radi, že môžeme privítať v našom meste ľudí z ďalekého a krásneho Jeruzalema. My Spišiaci máme na Spišskej Kapitule tiež svoj Jeruzalem. Sme radi, keď sa o naše mesto zaujímajú zástupcovia zahraničných miest, napríklad už o týždeň privítame veľvyslanca Čínskej republiky. Židovskú históriu nášho mesta si vážime a udržiavame pietne miesta, ktoré svedčia o jej existencii,“ uviedol J. Volný.

Hostia odovzdali primátorovi malé pozornosti, medzi ktorými nechýbali sladkosti z Izraela ako tradičný zvyk židovského nového roka. Potom prekvapili hlavu mesta prosbou o pomoc pri kúpení lístkov na medzištátny futbalový zápas Slovensko – Španielsko, ktorý sa odohrá v Žiline. „V tomto smere môže pomôcť iba šarm a diplomacia zástupkyne primátora Ley Grečkovej, ktorej poslanecký kolega je primátorom Žiliny“ poznamenal J. Volný.

Na koniec izraelskí návštevníci vystúpili na najvyššiu vežu na Slovensku, aby sa pokochali výhľadom na mesto. Jedinou šokujúcou správou boli informácie o najnižších zimných teplotách na Spiši. „Mínus dvadsať? V Jeruzaleme nepriasiahne chlad mínus jeden, dva stupne. Inak by sme tak nežili,“ s úsmevom dodal I. Lipzin.

https://www.facebook.com/mestosnv

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.


Už ste čítali?