Dni, ktoré predbehli očakávania

Autor: Tomáš Repčiak | 5.9.2014 o 11:56 | (upravené 8.9.2014 o 11:54) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  921x

Dni mesta Spišská Nová Ves ukázali, aký potenciál má táto metropola stredného Spiša. Tri dni plnohodnotného programu pre celé rodiny, duch času, ktorý je v SNV stále živý. Kežmarok ani nechyruje.

Jednoducho je toto mesto stvorené na trhovanie vo všetkých jeho podobách, z mesiaca na mesiac vie najdlhšie šošovkovité námestie na Slovensku zmeniť tvár. Chvíľu je "gadžisbálom" pre davy, mixujúc kolotoče a klobásové stánky, o niekoľko týždňov potom sa premení na tábor šermiarov a dobovej hudby. Raz k tomu príde, že sa celý Iglov zmení na to, čo bol pred stáročiami - trhová metropola. Budeme servisom nášho geniálneho námestia, ktoré nás bude živiť a supermarkety v okolí budú (tak ako Kežmarčania) plakať horkú závisť. Toto je moje čítanie budúcnosti.

Dni mesta sa rozvinuli ako kvet pod lúčmi posledného augustového slnka. Ľudia už o deviatej ráno prechádzali nekončiacou uličkou s ľudovými remeselníkmi - od zvončekárov, cez medovníčky až po tkané koberce, dostatok sladkostí a chuťoviek ako je podplameník. Ulička viedla od kostola s najvyššou vežou na Slovensku až k historickej Redute, pred ktorou na pódiu vrela história. Práve tu spoznali mešťania príbeh o krásnej grófke zo San Souci nad Iliašovcami.

Sokoliari a súbpoje na koňoch, park prečarovaný na tábor bojovníkov z dávnej minulosti. To boli dva dni mesta, ktoré je ŽIVOU perlou Spiša. Tu sa žije, v Poprade niet večer čo robiť, Kežmarok držia ešte Nemci, Levoča sa prepadáva do ruín a nezamestnanosti. Novejša žije. Kto neverí, nech vyskočí z lietadla - nad Spišskou - v tandeme s majstrami Slovenska v skákaní na presnosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.


Už ste čítali?