Poznáte slovenského Cimrmana?

Autor: Tomáš Repčiak | 8.9.2014 o 9:16 | (upravené 9.9.2014 o 9:26) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  957x

Nikdy by som neveril, že Spiš je taký neuveriteľný a že sa dá spoznávať do nekonečna.

V sobotu sme vyrazili z najkrajšieho spišského mesta "Iglova" na malý výlet. Okamžite sme zabudli, že sme na Slovensku a doplatili sme na to. Kaštieľ v Strážkach bol do desiatej ráno zatvorený, čo nás dojalo natoľko, že sme pokračovali do Spišskej Belej. Tu nás privítali v múzeu onoho velikána. Po slovensky sa volá Jozef Maximilián Pecivál a dvakrát prepadol z matematiky. Potom sa stal geodetom, vymyslel pre Budapešť kanalizáciu (ktorá je tam dodnes) alebo harfogitaru a vlastnú stupnicu. Potom prešiel ako profesor do Viedne, kde si kúpil bieleho koňa a starý kláštor na kopci. Vypočítal lepšiu šošovku a rozšíril tak fotografovanie po celom svete, potom mu to ukradli a tak sa oženil až po 60-ke. No, jednoducho, Pecivál, ktorý nezaháľa a máte pocit, že vlastne ani neexistuje.

To nie je všetko, ak pokračujete ďalej smerom na Starú Ľubovňu, môžete zažiť doslova vymakaný marketing v podobe múzea Nestville. Niečo úžasné, prekvapujúce a sugestívne. Naša jediná spišská whiskey vzniká v dedinke Hniezdne, kde je aj ono múzeum (skôr Disneyland). V cene vstupenky je spoločné foto vo zvonici, peniaz, ktorý si sami vyrazíte aj ochutnávka nápoja pod najväčším obrazom z dreva na Slovensku.

Ak ešte nemáte dosť, ukončite výlet v Starej Ľubovni pod hradom, v skanzene, ale ten vás až tak neosloví, skôr koliba neďaleko mesta. napriek tomu, ak vyštartujete zo Spišskej Novej Vsi o deviatej, o tretej sa môžete rozhodovať - ideme na Pieniny alebo domov? Spiš je nádherný a nepoznaný (ani my, Spišiaci nevieme, čo tu máme...)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?

TECH

Nemecký fúzny reaktor je o krok bližšie k spusteniu

Do troch rokov chcú udržať skutočnú fúznu reakciu.


Už ste čítali?