Dni, ktoré predbehli očakávania

Autor: Tomáš Repčiak | 5.9.2014 o 11:56 | (upravené 8.9.2014 o 11:54) Karma článku: 3,65 | Prečítané:  911x

Dni mesta Spišská Nová Ves ukázali, aký potenciál má táto metropola stredného Spiša. Tri dni plnohodnotného programu pre celé rodiny, duch času, ktorý je v SNV stále živý. Kežmarok ani nechyruje.

Jednoducho je toto mesto stvorené na trhovanie vo všetkých jeho podobách, z mesiaca na mesiac vie najdlhšie šošovkovité námestie na Slovensku zmeniť tvár. Chvíľu je "gadžisbálom" pre davy, mixujúc kolotoče a klobásové stánky, o niekoľko týždňov potom sa premení na tábor šermiarov a dobovej hudby. Raz k tomu príde, že sa celý Iglov zmení na to, čo bol pred stáročiami - trhová metropola. Budeme servisom nášho geniálneho námestia, ktoré nás bude živiť a supermarkety v okolí budú (tak ako Kežmarčania) plakať horkú závisť. Toto je moje čítanie budúcnosti.

Dni mesta sa rozvinuli ako kvet pod lúčmi posledného augustového slnka. Ľudia už o deviatej ráno prechádzali nekončiacou uličkou s ľudovými remeselníkmi - od zvončekárov, cez medovníčky až po tkané koberce, dostatok sladkostí a chuťoviek ako je podplameník. Ulička viedla od kostola s najvyššou vežou na Slovensku až k historickej Redute, pred ktorou na pódiu vrela história. Práve tu spoznali mešťania príbeh o krásnej grófke zo San Souci nad Iliašovcami.

Sokoliari a súbpoje na koňoch, park prečarovaný na tábor bojovníkov z dávnej minulosti. To boli dva dni mesta, ktoré je ŽIVOU perlou Spiša. Tu sa žije, v Poprade niet večer čo robiť, Kežmarok držia ešte Nemci, Levoča sa prepadáva do ruín a nezamestnanosti. Novejša žije. Kto neverí, nech vyskočí z lietadla - nad Spišskou - v tandeme s majstrami Slovenska v skákaní na presnosť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?

TECH

Nemecký fúzny reaktor je o krok bližšie k spusteniu

Do troch rokov chcú udržať skutočnú fúznu reakciu.


Už ste čítali?